Krećite se i prepolovite rizik za nastanak Alchajmerove bolesti

Pitate se kako da svedete na najmanju moguću meru šanse da obolite od Alchajmerove bolesti? Zgrabite patike i idite u teretanu, prošetajte nekoliko krugova po parku ili otplešite nekoliko plesova u klubu! Nova klinička studija koja je objavljena u stručnom časopisu koji se bavi problematikom ovog oboljenja, Journal of Alzheimer's Disease, navodi da redovno upražnjavanje bilo koje vrste fizičke aktivnosti može doprineti povećanju volumena moždane mase tokom vremena i na taj način umanjiti rizik za nastanak Alchajmerove bolesti za čak 50%. Udruženje The Alzheimer's Association je nedavno objavilo podatak da od ovog teškog oblika demencije trenutno boluje 5.1 milion Amerikanaca, uz zastrašujuća očekivanja da broj obolelih može da poraste na 13.8 miliona tokom narednih 30 godina ukoliko se nastavi starenje populacije trenutnom progresijom. Lek za Alchajmerovu bolest još uvek ne postoji, i sve zdravstvene aktivnosti su fokusirane pretežno na preventivnu delatnost i promociju zdravih stilova življenja.

Dr Sajrus A. Radži iz Univerzitetskog medicinskog centra kalifornijskog univerziteta UCLA u Los Anđelesu, SAD sa timom istraživača je sproveo opsežnu studiju sa ciljem da se utvrdi uticaj redovnog upražnjavanja fizičke aktivnosti na mozak i moždanu funkciju. U studiju je uključeno 876 ispitanika primarno uključenih u opsežne 30-godišnje istraživanje o zdravlju srca I krvnih sudova koje se sprovodi paralelno na četiri istraživačke lokacije širom SAD. Prosečna starost ispitanika koji su uključeni u studiju o Alchajmerovoj bolesti je bila 78 godina.

Tim istraživača je ispitivao opštu i segmentnu očuvanost pamćenja kod ispitanika tokom vremena, a na osnovu standardizovanih upitnika koji sadrže pitanja o fizičkoj aktivnosti i navikama u vezi sa sportom sa širokom lepezom ponuđenih odgovora – od baštovanstva i plesa, do vežbanja u teretani i jahanja konja. Naučnici su kod svih ispitanika sproveli i snimanje moždanih struktura magnetnom rezonancom (MRI), nakon čega su dobijeni rezultati analizirani na osnovu kompjuterskih algoritama procene, što im je omogućilo merenje volumena različitih delova moždanie strukture koji su neposredno povezani sa funkcijom pamćenja i nastankom Alchajmerove bolesti, kao što je npr. hipokampus. Dobijene vrednosti su zatim upoređene sa podacima o fizičkoj aktivnosti ispitanika.

Dobijeni rezultati su pokazali da su ključni delovi moždane strukture koji su važni za očuvanje normalne funkcije pamćenja bili znatno razvijeniji kod ispitanika koji su redovno upražnjavali neku vrstu fizičke aktivnosti. Daljim ispitivanjima je ustanovljeno da je kod navedene grupe ispitanika rizik za nastanak Alchajmerove demencije bio manji za čak 50% u odnosu na ispitanike koji nisu upražnjavali fizičku rekreaciju.

Među ispitanicima je bilo oko 25% osoba sa srednje teškim oblicima kognitivnih poremećaja, a ono što naročito daje značaj sprovedenom istraživanju je činjenica da je napredovanje ovih poremećaja usporeno upražnjavanjem fizičke aktivnosti, kao posledica povećanja volumena kritičnih delova mozga.

Dr Džordž Peri, urednik časopisa Journal of Alzheimer's Disease je izrazio nadu da će sprovedena studija biti početak primene objektivnih bioloških istraživanja u oblasti Alchajmerove bolesti, a samim tim i osnova za otkrivanje potencijalnog leka kojim će sa  uspehom moći da se tretira ovo teško i za sada neizlečivo oboljenje.

Preveo: Dejan Živanović, B.Sc. spec.

Izvor: http://www.medicalnewstoday.com